Deprem Türkiye'de Yine Can Aldı.

Deprem Türkiye'de Yine Can Aldı.

Türkiye 7,2 gücünde bir deprem acısı ile Van' da yıkıldı!

17 Ağustos depreminden bu yana ulusal olarak ne kadar deprem bilincine haiz olabildik konusu halen tartışma konusu iken, dün Van - Erciş ve çevre il/ilçelerden gelen yıkıcı 7,2 şiddetinde deprem haberi tüm ülkeyi yasa boğdu.

Özellikle haber görüntülerinde bile göze çarpan enkazların çoğunda hem ince çaplarda hem de nervürsüz demir kullanılmış olması deprem kadar düşündürücü değilmidir diye kendimize soruyoruz?

Üstüne üstlük depremzedelerimizin verdiği röportajlarda yıkılan bazı binaların çok değil henüz birkaç yıl öncesinde inşa edilmiş olmasına ne demeli?

Nerde bu yapı denetim zinciri? Nerede bu analizli ve şartnamelere uygun imalat kalemlerini kontrol eden şirketler diye sormadan edemiyor insan!

Halen bu gibi yeni inşa edilmiş oldukları zikredilen binaların enkazlarından gelen yardım çığlıkları acaba yanı başındaki daha eski yıllarda imal edilmiş apartmanların sapasağlam ayakta duruyor olmasını ulusal boyuta taşıyabilecek mi acaba?

Dileriz ki uzmanların hemen her demeçlerinde söz ettikleri güzel ülkemizin aktif fay hatlarının üzerinde kurulu olduğu gerçeği, bu ve bu gibi yeni deprem acılarının çok daha sıkı denetimlerle bir nebzede olsun unutulmasın ve yeni yapılacak inşaatlarda Van ve Erciş' te, hemde tüm yurtta daha sağlam yapılar inşa edilsin.

Tüm Türkiye şuanda tek bir yürek ve Van ve çevre illeri sarsan bu hazin 7,2 'lik doğal afetin yaralarını sarmak için elele.

Bu vahim tabloda aklımızdan çıkarmamamız gereken gerçeklerden en önemlisi "Deprem değil, kötü/yanlış inşa edilmiş binalar can alır" hususudur!

 

Emlak Proje Haber

24.10.2011

Etiketler : Van depremi , Türkiye deprem , van erciş depremi , en son deprem , deprem bölgesinden haberler , deprende yıkılan konutlar , van depreminde ne oldu , van deprem haberlerinde son durum , van depremi yıkılan binalar müteahhit hatası mı , yeni bina depremde neden yıkılır , deprem hakkında yorum , Türkiye depremleri , deprem resimleri , deprem fotoları


Yorum

Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu

İlgili Haberler

ABD’de yatırım fırsatları AFA’da

ABD’de yatırım fırsatları AFA’da

İstanbul ofisini açan American Financial Advisors, Miami ve Florida’daki en cazip konut projelerini, turizm-otel yatırım fırsatlarını ve joint-venture imkanlarını yatırımcıların ilgisine sunuyor.

Çelik ihracatındaki gerileme Temmuz ayında da sürdü

Çelik ihracatındaki gerileme Temmuz ayında da sürdü

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2013 yılı yedi aylık verilerine göre; Türkiye’nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 gerileme ile 8,6 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 2,1’lik düşüş ile 11,4 milyon ton olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2-B yasasını onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2-B yasasını onayladı

Cumhurbaşkanı'ndan 2-B'ye onay çıktı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2-B yasasını onayladı. Kamuoyunda 2-B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören yasa onaylandı. Yasa yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun", orman niteliğini kaybetmiş yerlerin doğrudan hak sahiplerine satışını düzenliyor.

Marmaray daha hayata geçirilmeden ziyaretçi akınına uğradı

Marmaray daha hayata geçirilmeden ziyaretçi akınına uğradı

Marmaray'a ziyaretçi akını Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, daha hayata geçirilmeden ziyaretçi akınına uğradı. Özellikle bilim insanları ve akademisyenlerin aralarında bulunduğu yaklaşık 15 bin kişi, tarihi projenin gerçekleştirildiği alanında incelemelerde bulundu. Marmaray yetkilileri, ana hatları tamamlanan projenin dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip olduğuna dikkat çekti. Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray'da sona gelindi.

Galataport yeniden Kültür Varlıkları Kurulu'ndan geçti

Galataport yeniden Kültür Varlıkları Kurulu'ndan geçti

Galataport yeniden Altı yıl önce ihalesi iptal edilen Galataport yeniden gündemde. Projenin imar planları geçen hafta Kültür Varlıkları Kurulu'ndan geçti Galataport projesinin önündeki koruma kurulu engeli kalktı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Galataport için yeni bir proje hazırlattı. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu proje planları geçtiğimiz salı günü oybirliği ile kuruldan geçti.

Başbakan’ın istediği fuarı Almanlar paylaşamıyor

Başbakan’ın istediği fuarı Almanlar paylaşamıyor

Başbakan’ın istediği fuarı Almanlar paylaşamıyor Mesa Başkanı Boysanoğlu, Tema Park içindeki fuar alanı için Başbakan’ın “büyütülsün” dediğini belirterek, “Hannover ve Munih Messe fuarı işletmek için yarışıyor” dedi. Mesa, Kantur-Akdaş,Artaş ve Öztaş Grubu 1.3 milyar euro (3.1 milyar TL) ile Türkiye’nin en büyük tema parkını Halkalı’da kurmak için çalışmalarına başladı. İçinde konut, alışveriş merkezi, otel, kongre merkezi ve fuar alanı olacak tema park özellikle 200 bin metrekaresi

İnşaat sektörü 2011'de yüzde 10 büyüdü

İnşaat sektörü 2011'de yüzde 10 büyüdü

GYODER'den edinilen bilgiye göre, inşaat sektörü 2011'i öngörülerin üzerinde yüzde 10 büyüme ile kapatırken, konut fiyatları ve kiralarında öngörüldüğü gibi 2011 yılında enflasyona paralel olarak ''sınırlı artış'' kaydedildi. 2011 yılında alınan konut ruhsat sayısında ise yüzde 10'luk artış öngörüsüne karşın yüzde 25'lik bir küçülme yaşandı. Bu küçülmeye 2011 yılı ilk çeyrek dönemde gerçekleşmesi öngörülen ruhsatların 2010 yılı 4. çeyrek döneminde alınması yol açtı.

Ağaoğlu'ndan Krize Karşı Gelen Kampanya

Ağaoğlu'ndan Krize Karşı Gelen Kampanya

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, ekonomik krizlerin tartışıldığı dönemlerde insanların parasını yastık altında tutma eğilimine girdiğine işaret etti.

Site İçi Arama

Video Galeri

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :