İstanbul 3. köprü projesiyle birlikte kendi ciğerlerini sökmeye hazırlanıyor

İstanbul 3. köprü projesiyle birlikte kendi ciğerlerini sökmeye hazırlanıyor

3. köprü İstanbullunun havasını suyunu elinden alacak
İstanbul 3. köprü projesiyle birlikte kendi ciğerlerini sökmeye hazırlanıyor.
Radikal yazarı Vedat Atasoy 3. köprünün yapımını köşesine taşıdı.

İşte o yazı;
İz Tv  için hazırladığımız '9 Sıcak Nokta' belgeselinin 'İstanbulOrmanları Nerede?' bölümünü çekerken, belgeseli sunan usta oyuncu Mehmet Aslantuğ'la birlikte araştırmalarımız derinleştikçe, 3. köprünün acı gerçekleriyle karşılaşmıştık. Bu köprünün yapımı, sadece ulaşımla ilgili bir mesele değildi; ortada gerçek bir çevre felaketi vardı. Trafik sorununu çözmek bir yana, daha da içinden çıkılmaz hale getireceğini, 1. ve 2. köprü örneklerini incelediğimizde gördük.
İstanbulluya yararından çok zararı dokunacak 3. köprünün. Önce Marmaray ve metro çalışmalarını desteklediğimizUlaştırma Bakanlığı'nın, 3. köprü yanlışından döneceğini umarak başlayalım söze. Ve gelelim TMMOB Şehir Plancılarıİstanbul Şubesi'nin '3. Köprü Projesi Değerlendirme Raporu'ndan aldığım, İstanbul için hayati önemdeki bilgilere...

İstanbul'un 535 bin hektarlık yüzölçümünün 240 bini, ormanlık alan. Bunun büyük kısmı, şehrin kuzeyinde. Kuzey ormanları, belki de İstan-bul'un en büyük şansı. Zira bu ormanlar, bölgeye hâkim kuzey rüzgârları sayesinde, şehri daimi olarak temiz havaya kavuşturuyor. Dünyanın tüm metropolleri temiz hava oranını arttırmak için büyük çaba harcarken, İstanbulbunu doğal yoldan elde ediyor. Fakat biz bunu korumak ve arttırmaktansa, 3. köprü projesiyle ormanları yok etmeye, yani İstanbul'un ciğerlerini sökmeye hazırlanıyoruz.


ŞEHRİN CİĞERLERİ SÖKÜLECEK
Kişi başına düşen yeşil alan miktarı Londra'da 26.9m², New York'ta 29.1m², Stockholm'de 87.5m² iken İstanbul'da sadece 6.4m² (Kaynak: WWF). Köprü ve bağlantı yolları üzerinde yapılacak 150 metrelik kamulaştırma işlemi sonucu,İstanbul'da 2,5 milyondan fazla ağaç tamamen yok olacak.
3. köprünün bir diğer sorunu da su havzalarından geçiyor olması. Zaten kalabalık nüfusuyla su sıkıntısı çeken ve diğer illerdeki göllerden su temin etmeye çalışan şehir, kendi havzalarını koruyamayacak. Örneğin Ömerli Havzası'nda 1935'ten 2. köprünün yapıldığı 1988'e kadar nüfus 4 binden 10 bine çıkmışken, bugün şehrin nüfusu TEM otoyolunun da etkisiyle 600 binin üzerinde. Sadece bu örnek bile su havzalarındaki nüfus baskısını gösteriyor. Dolayısıyla 3. köprünün de İstanbullunun havasını ve suyunu elinden alacağı ortada.
Peki 3. köprü, İstanbul'un trafik yarasına merhem olabilir mi? Bunun için önceki köprülerin yapımının sonuçlarını incelemekte yarar var. Garipçe-Poyrazköy hattı için savunulan en önemli gerekçe, 'transit trafiğin kent içi trafikten arındırılarak kuzeye kaydırılması'. Aynı gerekçe, 2. köprü yapılırken de öne sürüldü.
İstanbul'da bir günde -yayalar dahil- 21 milyon yolculuk yapılmakta. Bunun yarısı, araçlı yolculuk. %11 ise köprü geçişleri. Bu yolculukların yarısından çoğu, iş amaçlı günlük geçişler. 3. köprüye gerekçe gösterilen transit geçişin payı ise %2-3 civarında. Bu oran, milyarlarca dolarlık yatırım için yeterli bir talep değil.

23 MİLYONLUK NÜFUSA DOĞRU
1950'lere kadar deniz ve demiryolunun da teşvik ettiği kentsel gelişim, 1973'te 1. köprü ve çevreyollarının yapımıyla köklü bir değişime girdi ve şehir, kuzeye doğru genişlemeye başladı. Köprünün inşasından sonra Boğaz'ı geçen taşıt sayısı %200 artarken, taşınan yolcu sayısındaki artış %4'tü. Bu durum, köprünün etkisinin yolcudan çok araç taşımaya dönük olduğunu gösterdi. 2. köprü yapıldığında ise araç sayısı %1,180 artarken, yolcu sayısındaki artış %170 oldu. Ve köprüler, kendi trafiklerini oluşturmaya başladı.
Avrupa ve Asya arasında ise köprü geçişleri %81, denizyolu geçişleri %19'luk paya sahip. Ancak otomobilli yolcu sayısı %24 iken, trafik sıkışıklığının asıl sebebi olan özel araçlar, trafiğin %82'sini oluşturmakta. Özellikle 2. köprünün yapımından sonra şehirde en fazla nüfus artışı, TEM çevresindeki (Gaziosmanpaşa, Ümraniye, Sultanbeyli, Arnavutköy, Sultangazi) semtlerde oldu. 3. köprünün yapılması halinde, en düşük yoğunluk değerleriyle bile 7 milyon 343 bin kişilik nüfus artışı öngörülmekte. Yani 23 milyonluk bir kent!
Her 1000 kişiden 140'ının özel araç sahibi olduğunu düşünürsek, aracı olmayan 860 kişi temel alınmadıkça trafik sorunu çözülemeyecek. Yapılması gereken ise raylı sistem ve denizyoluyla geçişlere öncelik vermek. Yolcu taşımayı ana hedef olarak alan Marmaray'ın, bir köprünün bir günde taşıdığı yolcu sayısından daha fazlasını sadece 4 saatte taşıyacak olması aslında çözüme ışık tutuyor.
Toplu taşımanın yaygın kullanımı, tüm dünyada gelişmişlik göstergesi. Özellikle raylı sistemler, tüm metropollerin bir numaralı ulaşım aracı. Örneğin Londra'da %72, Paris'te %87, Moskova'da %77, New York'ta %77, Tokyo'da %96 olan raylı sistemle yolculuk oranı, İstanbul'da adeta bir komedi: Sadece %10!


BAŞBAKAN'DAN BİR KIZILDERİLİ ATASÖZÜ
İBB Şehir Planlama Müdürlüğü'nün hazırladığı İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda ana hedef olarak, 'şehrin kuzeye doğru değil, doğu-batı ekseninde gelişmesi' ve 'özellikle kuzeydeki ormanların, sulak ve tarım alanlarının mutlak koruma altına alınması gerektiği' belirtiliyor. Köprünün yapımıyla birlikte çevresindeki alanların büyük değer kazanacağı kesin. AncakBaşbakan Erdoğan'ın 9.5.2011'de BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nda söylediği bir Kızılderili atasözünü de hatırlamak gerek: "Son ırmak kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak!"


MEHMET ASLANTUĞ
Çocuklarımız sorarsa ne deriz?

Belgeseli birlikte hazırladığımız Mehmet Aslantuğ'un 3. köprüyle ilgili görüşü oldukça net: ''Sürekli artan nüfus ve yapılaşma tehdidiyle, doğal değerlerini kaybetme riski taşıyan bu muazzam coğrafyada, her on yılda bir yeni köprü yapmak yerine başka çözümler üretemez miyiz? Toprağın insana değil, insanın toprağa ihtiyacı varken, doğadan uzaklaşarak yaşayamayız. Bugünün ihtiyaçlarıyla yarınları takas edemeyiz. Aksi takdirde geleceklerini bize emanet eden çocuklarımız, bir gün şöyle diyecek: 'İş, aş ve barışı biz buluruz! Ama suyumuz ve ormanlarımız nerede? Onlara ne yaptınız?'"


SEDAT KALEM
Çarpık kentleşme tehdit ediyor

WWF Türkiye Çevre Koruma Direktörü Sedat Kalem iseİstanbul ormanlarının önemine değiniyor: "Bölge kayın, gürgen, kestane gibi tipik Karadeniz ağaçları, kocayemiş, defne, katırtırnağı gibi Akdeniz makilikleri ve Doğu Avrupa'nın son fundalıklarını bir arada bulunduran özel bir coğrafyaya sahip. Nesli tükenme riski taşıyan pek çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan bu ormanlar, kentleşmenin baskısı altında. Şehrin orman varlığı, fundalıkları, kumulları, taş ve maden ocaklarıyla ilgili bilimsel çalışmaların ışığında, doğanın korunmasıyla ilgili uzun vadeli bir koruma-kullanma düzeni kurulmalı." Ensonhaber.com

11.03.2012

Etiketler : 3. köprü İstanbul , 3. köprü , Marmaray , İstanbul ormanları , Mehmet Aslantuğ , WWF Türkiye Çevre Koruma Direktörü , Sedat Kalem , İstanbul emlak haberleri , emlak haberleri


Yorum

Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : [ Resmi Yenile ]

Güvenlik Kodu

İlgili Haberler

3. Boğaz köprüsü inşaatında köprü bacakları ortaya çıktı

3. Boğaz köprüsü inşaatında köprü bacakları ortaya çıktı

yeni adıyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yani 3. Köprü inşaatı Eylül 2013 itibariyle son durumunda köprü ayakları iyice belirginleşmeye başladı. 29 Mayıs 2015 tarihine kadar açılması planlanan 3. Köprü’de hem Poyrazköy, hem de Garipçe’deki inşaat alanlarında köprü bacakları artık çıplak gözle görülebilir seviyeye yükselmiş durumda.

İstanbul'un köyleri de merkezi de prim yaptı

İstanbul'un köyleri de merkezi de prim yaptı

Köyler de prim yaptı Selami Arpacı, 'Özellikle 5-6 yıldır yerli-yabancı fark etmeden emlak talebi dikkat çekiyordu. İstanbul emlakta dünya yıldızı oldu. Yabancılar yoğun alıma geçti. Mütekabiliyet yasası, zengin Körfez ülkelerinden gelen talebi artırdı" dedi. Arpacı şöyle konuştu: "İstanbul'un taşı toprağı altın değil, elmas demeye başladım; çünkü merkezi de, köyü de prim yaptı. Yine de emlakta balon oluşmadı. Bugün alım için isteksiz davrananları '1-2 yıl sonra pişman olmayın' diye uyarıyorum." İstanbul'daki yeni yatırımları iyi takip edenlerin kazançlı

3. köprünün adı “Olimpiyat” olacak

3. köprünün adı “Olimpiyat” olacak

gelecek2020’Yİ düzenleyebilmek için ter döken üç kentten biri olan İstanbul adına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yoğun ve istekli bir çaba gösteriyor. ‘Tarafsız olmak zor' 3. köprünün de aralarında bulunduğu projeler için “çok etkileyici” diyen IOC Denetleme Komitesi Başkanı Craig Reddie’nin İstanbul’da yapılacak çalışmaların kalıcı miras olmasının özellikle altını çizdiği, projelerin kendisine gösteriminin ardından Başbakan Erdoğan’a “İşimiz gereği tarafsız olmalıyız ama İstanbul’u gördükten sonra bunun zor olacağını düşünüyorum” dediği de biliniyor.

3. köprü için inşaat çalışmaları başladı

3. köprü için inşaat çalışmaları başladı

Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Beykoz Poyrazköy arasında yapılması planlanan Boğaz'a 3. köprü inşaatı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprü için zemin etüt çalışmalarının tamamlanmasının ardından köprü ayaklarının dikileceği noktalar için inşaat çalışmaları başladı.

3. köprü danışmanlık ihalesi bugün Resmi gazete'de yayınlandı

3. köprü danışmanlık ihalesi bugün Resmi gazete'de yayınlandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ilanıyla 3. köprü danışmanlık ihalesi bugün Resmi gazete'de yayınlandı. Bugün Resmi Gazete'de yer alan duyuruya göre, "Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü dâhil) Otoyolu Projesi Odayeri – Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılması, İşletilmesi ve Devri Projesi Yapım Dönemi Müşavirlik Hizmeti" ihalesi 05 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirilecek.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü

Kentsel dönüşüm 'çılgın' çıktı

Kentsel dönüşüm 'çılgın' çıktı

Kentsel dönüşüm 'çılgın' çıktı! Kanal İstanbul'un getirdiği 'değer'den alınacak vergi kentsel dönüşüme harcanacak Başta İstanbul’daki Kanal İstanbul, 3. köprü ve 3 havalimanı olmak üzere büyükşehirlerde ‘çılgın projelere’ start verilirken, İmar Kanunu’nda değişiklik yapmaya hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ortaya çıkan değer artışından pay almak üzere harekete geçti. Bakanlık tarafından hazırlanan kanun taslağına göre, hükümet, ‘değer artış payı’ adı altında yeni bir uygulama başlatıyor.

Mütekabiliyet tur attıracak

Mütekabiliyet tur attıracak

Mütekabiliyet tur attıracak Arap turisti Türkiye'ye getiren acenteler, Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra Araplar'a konut satmaya başladı. Her yıl Ortadoğu'dan milyonlarca turisti Türkiye'ye getiren acenteler, Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra Araplar'a konut satmaya başladı. Birçok acenta bu büyük potansiyeli kapmak için emlak şirketi kurdu Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden turist getiren seyahat acenteleri portföylerindeki Arap müşterilerine Mütekabiliyet Yasası hakkında bilgilendirme yaparak Türkiye'den konut almaya teşvik ediyor. Arap

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanın yeri belirlendi

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanın yeri belirlendi

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanın yeri belirlendi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2023 projelerinden İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının detayları gün yüzüne çıktı. Büyükşehir Belediyesi'nin beş aylık çalışmalarının sonucunda havalimanının Karadeniz sahiline kurulmasına karar verildi. İlk etapta 100 milyon yolcu kapasiteli düşünülen havalimanı Başbakan'ın talimatıyla 120 milyona çıkarıldı. Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşaktaki 3.500 hektarlık bölgeye yapılacak havaalanının 6 pisti bulunacak. Dış dokusu

İBB Başkanı Kadir Topbaş, sürpriz projeleri açıkladı...

İBB Başkanı Kadir Topbaş, sürpriz projeleri açıkladı...

İstanbul'da yaşamı kolaylaştıracak projeler kapıda İBB Başkanı Kadir Topbaş, sürpriz projeleri açıkladı...İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılacak 3. köprü, Çamlıca'ya yapılacak büyük cami ile Etiler-Altunizade teleferik projesi hakkında açıklamalarda bulundu. "3. Köprü İstanbul yoğunluğuna nefes aldıracak." Singapur Başbakan Yardımcısı Lee Yi Shyan'ı ve beraberindeki heyeti ağırlayan Topbaş, 3. Köprü'nün İstanbul'a nefes aldıracağını belirtti.Topbaş, "Üçüncü köprünün İstanbul'a önemli katkı sunacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3. Köprü ihalesini kazanan firmayı açıkladı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3. Köprü ihalesini kazanan firmayı açıkladı

3. köprü ihalesi sonuçlandı 3. Köprü ihalesini İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu kazandı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3. Köprü ihalesini kazanan firmayı açıkladı. Buna göre yap-işlet-devret modeline göre yapılan ihaleyi İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu kazandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren ''Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy Kesimi''nin ihalesinde en kısa yapım

Site İçi Arama

Video Galeri

Kampanyalardan Haberdar Olun

E-posta Adresiniz :

GSM Numaranız :